Jednoho krásného dne jsem potkal svou známou. Zastavili se a začali si povídat. Vyprávěla mi jak teď poznává nový život. Plácala se životem pořád dokola jako v nějakém začarovaném kruhu. “Jak se to projevovalo?” ptal jsem se ji. “Pořád se mi vracely bolesti zad, v práci mě pořád honili a přidávali práci, doma jsem byla unavená a protivná.” řekla mi. Potom mi vykládala, jak se přihlásila na kurz osobního rozvoje a pochopila, že dělala vše špatně. Kurz byl prý fajn, ale rozhodla se pro samostudium. Nakoupila si spoustu knih s tématikou osobního a duchovního rozvoje. “To je skvělé, že chceš udělat ve svém životě změnu.” řekl jsem nadšeně. “Jen si dej pozor ať to nepřeženeš. Dej všemu čas a prociť si každou informaci.” Ujistila mě, že to zvládá a rozloučili jsme se. Přitažlivost tomu chtěla a potkali se po pár měsících. Hned jsem se ptal jak ji její nová životní cesta jde. “Nijak.” řekla nevrle. “Všechno je to blbost a nic nefunguje. Raději budu taková jak před tím.”
Co se to stalo? Byla to přemíra informací, které její mozek nepřijal.Náš mozek je obrazně řečeno počítač – biopočítač. Má svou kapacitu a rychlost. V dětství jsme náš mozek využívali mnohem efektivněji. Měli jsme pravou a levou mozkovou hemisféru daleko lépe v běžném režimu propojenou. Přibližně po 14 roku života začneme preferovat pro bdělý stav jen jednu z hemisfér a to převážně tu levou. Představte si osobní stolní počítač, který už máte pár let. Chcete si na hardware přetáhnout tisíc fotek z dovolené. To chvíli trvá a tak si pustíte přes internet oblíbenou hudbu. Ještě si vzpomenete, že si chcete na večer stáhnout nějaký romantickoválečný film a když už jste na netu, tak chcete zjistit, kdy vám zítra jede vlak na váš výlet. Najednou počítač zamrzne a nic se neděje. Chvíli čekáte a stále se nic neděje. Jediné, co jde udělat, je použít tlačítko RESET. Obrazovka pohasne a po chvíli se objeví nápis. “Všechna neuložená data budou ztracena. Přejete si pokračovat?”………….Přejete, protože počítač potřebujete. Něco odobného se stalo i biopočítači mé známé. Neměla zpracováno jedno a už si vkládala další informace. Jedna informace se překrývala přes druhou a byl z toho jen pořádný zmatek. Pro mozek byl reset záchrannou brzdou. Co měla udělat? Každou informaci vstřebat a procítit, dokud ji náš mozek nepřijme. Až potom můžeme pracovat s další informací.
Pro tuto práci je výborným nástrojem autohypnóza nebo chcete-li meditace. V autohypnóze se nám propojí levá i pravá hemisféra. Díky tomu se nám prohloubí naše představivost, kreativita a vizualizace. Můžeme se tím pádem na daný problém či informaci podívat z více úhlů. Získáme více možností k tomu, aby náš mozek danou informaci lépe pochopil a přijal. Meditace je svým způsobem vědomé spaní. Ve spánku náš mozek zpracovává vše, co přes den prožijeme. Při meditaci náš mozek “spí”, ale my dané informace zpracováváme vědomě a naše intuice nám pomáhá vše zpracovat v mnohem hlubším významu. Díky intuici, představivosti a vizualizaci, která se nám v meditaci plně rozvine, řešíme věci k naší spokojenosti a prospěchu. Meditace má také velký vliv na naše zdraví a délku života, který byl prokázán i vědeckými studiemi.
Pokud vás zaujal význam meditace a chtěli by jste ji začít provádět, rád vám vše vysvětlím a ukážu.